
MEGVAN A FEDEZET A DEVIZAKÁROSULTAK MEGMENTÉSÉRE?
[good_old_share]
Rendkívül rövid, de annál fontosabb hírről számoltak be a vezető médiumok a „deviza”-hitelek kapcsán.
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban az Európai Bíróságot számtalan kérdéssel keresték meg a Magyar bírák, amelyek kapcsán az EB-től érkező válaszok a hazai „devizás” perek eldöntésében fontos támpontot adhatnak. (A kérdéseket IDE KATTINTVA olvashatod).
Tudjuk, hogy a hasonló gondokkal küszködő környező Európai Uniós országokban már az adósok számára kedvező válaszok érkeztek, például az árfolyamkockázat kapcsán.
Ezzel tisztában vannak a hazai politikusaink is, de ennek ellenére, csak a napokban függesztették fel átmenetileg a kilakoltatásokat.
Megjegyzés: kedvező válaszok esetén nehéz lesz majd elszámolni azokkal a károsult családokkal, akiket már az utcára dobtak, végrehajtottak.
A tények számokban: a kormánytól kikért adatok szerint 900 ezer magyar ember és így magyar család ellen zajlik valamilyen végrehajtási eljárás, és ebből több tízezer áll olyan fázisban, amely a kilakoltatás rémével fenyeget.
Hatalmas a feszültség.
Nagy a nyomás a pártokon, mert nem elég, hogy vélhetőleg az Európai Bíróságtól az adósok számára kedvező iránymutatások érkeznek, hanem „nyakunkon vannak” a választások is, ahol több párt túlélésének a tétje a bennmaradás. És valljuk be: ez idáig egyetlen parlamenti párt sem erőltette meg magát, ha a „devizások megmentéséről” volt szó. Viszont ennek a hatalmas tömegnek a szavazataira minden párt igényt tartana.
Ezért most a pártok között nagy verseny indult a deviza-károsultak szavazatainak elnyeréséért.
Az MSZP országos turnéba kezdett, ahol lakossági fórumok keretében adna lehetőséget a károsultaknak arra, hogy elmondhassák a „deviza”-hitelekkel, és a parlament eddigi munkájával kapcsolatos gondjaikat, a Jobbik pedig e közben új elszámolási törvényt követel.
Ilyen körülmények között jött a bejelentés, melyet a Vasárnapi Hírek szellőztetett meg, hogy sokba kerülne százezrek megmentése, de megvan a fedezet.
A parlament érzi, hogy lépéskényszerbe került.
Matolcsynál a kulcs? Sokba kerülne százezrek megmentése, de megvan a fedezet – írja a Vasárnapi Hírek. Majd így folytatja: Sokba kerülne százezrek megmentése, de megvan a fedezet.
Mintegy 72 ezer devizahiteles adóst kerestek meg 2016 végéig ingatlan-végrehajtás tárgyában a hitelintézetek, közülük csak négyezerrel sikerült megegyezni. Ez azt jelenti, hogy 68 ezer lakást (ezt szorozzuk meg átlagosan három fővel – szerk.) verhetnek dobra – azaz több százezer ember veszítheti el otthonát. Erre reális esély lenne, ha véget érne a kilakoltatási moratórium.
Tehát lépni kell, mert hatalmas a nyomás.
Ezért a parlament mintegy ötórás időkeretben tart politikai vitát a devizahitelekről. Az LMP erről szóló indítványában azzal indokolta a kérdés tárgyalását, hogy a kormánytöbbség hiába tekinti lezártnak a devizahitelesek ügyét, közülük jelenleg több ezren állnak kilakoltatás előtt, még mindig rengeteg peres eljárás indul, az árfolyamgátas hiteladósok pedig a forintosítást követően rosszabbul jártak.
Eddig az látszott, hogy (szavakban) minden parlamenti pát meg akarja menteni a „deviza”-károsultak hatalmas tömegét, de ennek ellenére a családok egyre csak nehezebb helyzetbe kerültek.
Mindeközben várható, hogy a „deviza”-károsultak gyülekezni kezdenek majd a parlament előtt, a Kossuth téren. Ezzel is nyomatékot adva a kérdés fontosságának.
A parlament ülése napirend utáni felszólalásokkal ér véget.
Az Országgyűlés hétfőn fejezi be aktuális kéthetes ülését. A képviselők az LMP kezdeményezésére a devizahitel-károsultak érdekében szükséges lépésekről tartanak politikai vitát.
Az ülésnap délelőtt 11 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amit a kérdések másfél, az azonnali kérdések pedig további egy órában követnek.
Ne maradj le semmiről! Kattints és iratkozz fel a hírlevélre: https://civilkontroll.com/newsletter/
A Ház ezután mintegy ötórás időkeretben tart politikai vitát a devizahitelekről. Az LMP erről szóló indítványában azzal indokolta a kérdés tárgyalását, hogy a kormánytöbbség hiába tekinti lezártnak a devizahitelesek ügyét, közülük jelenleg több ezren állnak kilakoltatás előtt, még mindig rengeteg peres eljárás indul, az árfolyamgátas hiteladósok pedig a forintosítást követően rosszabbul jártak.
Fontos kiemelnünk, hogy a „deviza”-károsultak nem megmentést követelnek, hanem azt, hogy a hatályos jogszabályokat figyelembe véve hozzanak ítéletet a bíróságok, valamint azt, hogy a parlament törvényalkotással ne gátolja a károsultak bankokkal szembeni jogérvényesítését!
[good_old_share]