DEVIZAHITEL: MILLIÓKAT ÍRNAK JÓVÁ A BANKOK
Úgy tűnik, hogy a "tartozások" jelenlegi összege továbbra is a bankok által korábban kreált algoritmus alapján lesz meghatározva, és ebből kerülnek jóváírásra a tisztességtelenség árán beszedett töredék összegek.
Készpénzt nem ad vissza a bank, csak levonja a visszajáró összeget. Ez a legfontosabb tudnivaló a cikkünk megjelenéséig szavazásra bocsátott devizahiteles törvényről. Napokon belül kiderül, milyen képlet alapján, mennyit írnak majd jóvá.
1. Kiket érint?
Azokat, akik 2004. május 1-je után vették fel és 2009-ig nem zárták le hitelüket, nem végtörlesztettek kedvezményes árfolyamon, és az eszközkezelőtől sem kértek segítséget. Az élő szerződéseknél nincs elévülés, minden jogszerűtlenül felszámított összeg a teljes futamidőre visszajár.
A törvény a lakáscélú, a szabad felhasználású, az autó- és a lízingszerződésekre is vonatkozik. Nem csak deviza-, hanem forinthitelekre is.
2. Mennyi jár vissza?
Nagyjából a törlesztőrészlet 25-30 százaléka. Egy átlagos lakáshitelnél ez kétmillió forint lehet. Pontosan azonban csak az adott bank tudja majd megmondani. Ennek az az oka, hogy az árfolyamrés nagyságát egyedileg határozták meg maguknak a pénzintézetek.
3. Érdemes már holnap bemenni a bankba?
Nem. A bankoknak 90 nap alatt kell átvizsgálniuk az összes hitelszerződésüket, ki kell számolniuk, tisztességtelen szerződésmódosítás miatt melyik ügyfelüknek mennyivel tartoznak.
4. Mi lesz a deviza alapú hitelekkel?
Azokat forintosítják. A nyár végi nyilatkozatok szerint a ciklus vége felé, azaz 2018 környékén.
5. Hogyan számolják ki?
Egységes képlet alapján, amit holnapig nyújthatnak be jóváhagyásra a Magyar Nemzeti Bankhoz.
6. Mi van, ha perben állok a bankommal?
Bonyolult ügy. Központi eleme egy jogi szakkifejezés, a semmisség kérdése. Jelenleg nincs egységes ügyvédi álláspont. Van, aki szerint érdemes perelni, mert kevesebb pénzt ad vissza az adósnak a kormány, mint amennyi a jog szerint jut neki. Másrészt a devizahiteleseknek nem csak pénz járna vissza, hanem le is zárhatnák a szerződéseiket. Erre viszont a tegnap elfogadott törvény nem ad lehetőséget.
7. Kézhez kapom az összeget?
Nem, azt a bank vonja le. Elsősorban a költségéből, majd a kamatból és végül a tőketartozásból. Ez attól függ, ki hol jár éppen a törlesztésben.
8. Mikortól csökkennek a törlesztőrészletek?
Jövő februártól. A pert indító bankok ügyfelei esetében pedig márciustól. Kamatemelési moratóriumot is bevezetnek legkésőbb 2016. április 30-ig.
9. Felvehető-e még devizahitel?
Fel. De csak annak, aki devizában kapja a fizetését, és megfelelő nagyságú jövedelemmel rendelkezik.
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM