DEVIZAKÁROSULTAKNAK RENDKÍVÜLI KEDVEZMÉNYEK!
[good_old_share]
Úgy tűnik, hogy a kedvezményesen „végtörlesztettek” csoportja mellett akad egy újabb „deviza”-károsult réteg, akiken segít a kormány.
Itt vannak a friss részletek:
Eldőlt: rendkívüli kedvezményekkel vehetik vissza saját ingatlanukat a bajba jutottak. (Két plusz információ!)
Már csak az a kérdés, hogy azok az átvert károsultak mikor kapnak valódi segítséget, akik eddig erejükön felül, a rengeteg nélkülözést is vállalva fizették a havi részleteket…(pillanatnyilag úgy tűnik, hogy ők jártak a leg rosszabbul!!!)
Két fontos plusz információ mellett lényegében azokkal a feltételekkel vehetik vissza a bajba jutott korábbi hitelesek a saját korábbi ingatlanukat a Nemzeti Eszközkezelőtől (NET), amelyek már felbukkantak egy november végi kormányzati kiszivárogtatásban.
Megjelent ugyanis karácsony előtt a szükséges kormányrendelet, amely rögzíti, hogy ha az ingatlan eddigi bérlője egyösszegben vásárolná vissza a NET-től a saját korábbi ingatlanát, akkor a vételár az az összeg lesz, amennyit a NET fizetett korábban az ingatlanért és ebből jön még le a 2018. december végéig kifizetett bérleti díj és további 15-35%-os, jelzálog bejegyzése melletti, árkedvezmény az egyösszegű visszavásárlás megsegítésére.
Ha pedig valaki nem tud élni az egyösszegű visszavásárlás lehetőségével, hosszú futamidejű kedvezményes finanszírozási lehetőséget kap.
Megjelent karácsony előtt a kormány 274/2018. (XII. 21.) rendelete "a Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő természetes személyek otthonteremtésének biztosításával kapcsolatos egyes szabályokról" címmel. Ez lényegében a november 29-i kiszivárogtatással azonos feltételeket tartalmaz arra az esetre, ha egyösszegű visszavásárlás mellett akarják megszerezni a korábbi ingatlanuk tulajdonjogát a bajba jutott hitelesek.
Két plusz információ azonban mindenképpen van a kormányrendeletben:
– a rendelet szerint a meghatározott (a NET által korábban kifizetett) vételár összegből azt a részt kell levonni, amelyet a bérlő 2018. december 31-ig megfizetett lakbérként a NET felé (korábban ez a végdátum nem volt így benne a kiszivárogtatásban)
– "a lakóingatlan vagy tartalék ingatlan egyösszegben történő megvásárlása érdekében legkésőbb 2019. december 1-ig köti meg az adásvételi szerződést a Nemzeti Eszközkezelővel" a jelenlegi bérlő (a korábbi kiszivárogtatásban nem volt benne ez a dátum).
A rendelet tehát megerősíti azt, hogy nem lehet felszámítani kamatot a konstrukció keretében nyújtott, az egyösszegű visszavásárlást segítő kedvezményrendszer nyújtása során. A konstrukciót az alábbi főbb paraméterek mentén kell elképzelni:
Ha az ingatlan jelenlegi bérlője vásárolna, az ingatlan vételára (a kiindulási alap) a NET által az ingatlanért 1-5 éve fizetett vételárnak megfelelő összeg lesz, így tehát a mostani piaci áraknál jóval alacsonyabb ár egyösszegű kifizetésével tudna újra visszakerülni a tulajdonosi pozícióba a korábban bajba jutott devizahiteles.
A Facebook nem mutatja meg neked a számodra valóban fontos híreket. Cenzúráznak. Ők döntik el, hogy mit olvashatsz és mit nem! Ha te sem akarod, hogy mások döntsék el milyen híreket láthass kattints, és iratkozz fel a hírlevélre: https://civilkontroll.com/newsletter/
Mindez tehát azt jelenti, hogy azt az áremelkedést, ami az ingatlanok NET általi megvásárlása óta bekövetkezett az ingatlanpiacon, még részben sem érvényesítené az adóssal szemben a NET. Igaz a megvásárlás óta kifizetett bérleti díjat időközben megkapta már az állam, mint egyfajta hozamot.
Éppen ez, a NET általi megvásárlás óta bérleti díjként már kifizetett összeg, lesz a kedvezmény egyik fontos forrása, ami tehát csökkenti az ingatlan visszavásárlásának tényleges árát.
A szabály szerint ugyanis az egyösszegű visszavásárlás során a vételárat csökkentené a bérlő által korábban megfizetett bérleti díj összege, kamat nem növeli azt, és további kedvezmények igénybevételére is lehetőség nyílna.
A tervezet szerint a NET a jogosult kérelmére az adásvételi szerződés megkötését követő öt évig terjedő időszakra, a kedvezmény mértékének megfelelő összeg erejéig az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése mellett kedvezményt biztosít a vételár összegéből.
Ez a kedvezmény attól függne, hogy hol helyezkedik el az ingatlan: ha Budapesten, a főváros agglomerációjában vagy megyei jogú városban helyezkedik el, akkor a kedvezmény mértéke 15%, más vidéki városban 25% százalék, egyéb településen 35% lehet. Öt év alatt tehát ezt a kedvezményt még ki kellene fizetni ahhoz, hogy a jelzálog lekerüljön az ingatlan széljegyéről.
Azon bérlőknek, akik nem tudnak élni az egyösszegű visszavásárlás lehetőségével, hosszú távú részletfizetést ajánlanak fel: a NET a részlet havi összegét a fizetett lakbérnek megfelelő összeg alapulvételével határozza meg, de a részletek megfizetésének határideje nem haladhatja meg a 360 hónapot, vagyis a harminc évet.
Ez esetben a vételár megfizetéséig a teljes összegre az állam javára jelzálogjogot, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be.
Az ingatlanok kedvezményes megvásárlására vonatkozó ajánlat a NET csaknem 36 ezer ügyfeléből mintegy 32 ezer, határozatlan időre szóló szerződéssel rendelkező ügyfelet érinthet.
[good_old_share]
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM