Devizahitel-szerződések: zuhanni fog a törlesztőrészlet hétfő után?
Egy 2007-ben felvett svájcifrank-hitel esetében minimum egyharmados túlfizetés lehet mára, a törlesztőrészlet tehát azonnal zuhanni fog – Léhmann György ezt várja a június 16-i kúriai jogegységi döntéstől a devizahitel-szerződésekkel kapcsolatban.
Adós és jogász is „lélegzetvisszafojtva” várja a hétfőt, hiszen a Kúria majdani állásfoglalásának értelmében – tett ígéretet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a napokban – a kormány, a parlament azonnal törvényt hoz az ügyben. Egy várva várt döntés már megszületett a Kásler-perben, de az csak az úgynevezett árfolyamrés tisztességtelenségét mondta ki, s csak arra a perre vonatkozóan. – Tisztességtelen egyszer vételi, másszor eladási árfolyamot alkalmazni a bank részéről, mert nem történt átváltás, s el nem végzett tevékenység után nem lehet, nem szokás ellenszolgáltatást kérni – kommentálja a siófoki ügyvéd a Kásler-perben hozott ítéletet.
Az immár ezer devizahitel-pernél tartó Léhmann kifogásolja, hogy Magyar György ügyvéd az ATV-nek nyilatkozva tíz-húszezer forintos problémáról beszélt a tisztességtelen árfolyamkülönbségből fakadó károkozás miatt, holott szerinte hiába igyekszik kollégája elbagatellizálni Kásler Árpád perbeli sikerét, valójában 200 ezer forint körüli nyereséget is jelenthet ez egy adósnak. S azért csak ennyit – teszi hozzá –, mert ugyancsak az ATV-ben Felcsuti Péter volt bankszövetségi elnök számolt be arról: 2010 óta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) utasítására középárfolyamon számolnak a bankok.
– Azaz magától a bankvezértől tudtuk meg, hogy a PSZÁF „utasította” a bankokat – magyarázza Léhmann György. – Bankvezető ritkán segít ekkorát a törvénytelenség helyreállításában, hiszen ebből az is következik, hogy a PSZÁF 2006-os állásfoglalását, melyben felhívják a figyelmet a svájci frank alapkamatának változására, a bankoknak nem kellett betartani, csak az adósoknak viselni a következményeit. Vagyis ha esett a svájci frank alapkamata (márpedig esett), akkor azt nem kellett érvényesíteni a bankoknak az adós felé, csak ha nőtt…
A hétfőre várt kúriai jogegységi döntés a siófoki ügyvéd szerint „nagyszerű téma a bírósági szakembereknek, mert feladja a leckét: úgy mondják ki az egyoldalú szerződésmódosítás tisztességtelenségét, hogy maga a szerződése ne váljon semmissé, mert az súlyosan hátrányosan érintené az adósokat a visszafizetési kötelezettség miatt”. ( az utolsó mondathoz: na nehogy már a becsapott "adósok" érezzék kellemetlenül magukat a csalók miatt az azonnali visszafizetéssel kapcsolatban! Ki kit vert át? (NCK) – Somogyi Hírlap
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM