Újabb büntető feljelentést tesz a Civil Összefogás Fórum – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) a devizahitelekkel kapcsolatban, miután korábbi ilyen kezdeményezésüket elutasította az ügyészség. Ismert, különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett csalás bűntettének gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen nyújtottak be feljelentést a Legfőbb Ügyészséghez. Csizmadia László, a CÖF-CÖKA elnöke szerint emberi egzisztenciákat roppantanak össze, családokat tesznek tönkre az uzsorás szerződéseknek tűnő, egyoldalúságot tükröző deviza-alapon elszámolt kölcsön szerződések. A civilek meghívással válaszoltak a Bankszövetségnek.
Elnyerte a társadalom nagy részének szimpátiáját és érezhető támogatását a Civil Összefogás Fórum – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) fellépése és szolidáris felelősség vállalása a deviza-alapon elszámoltatott kölcsönök károsultjai érdekében – jelentette ki Csizmadia László, a CÖF-CÖKA elnöke. Hangsúlyozta, a károsultak szerződéseinek elemzésével rámutattak a megkötött szerződések hibáira, egyoldalúságára és feltételezésük szerint érvénytelenséget jelentő megfogalmazásaira. Csizmadia László bejelentette, újabb büntető feljelentést tesznek a devizahitelekkel kapcsolatban, miután korábbi ilyen kezdeményezésüket elutasította az ügyészség. Ismert, különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett csalás bűntettének gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen nyújtottak be feljelentést a Legfőbb Ügyészséghez. „Visszautasítjuk a Bankszövetségtől kapott fenyegető levelet, ahol a rágalmazás vádjával illetik szervezetünket és annak szóvivőjét, valamint jogi képviselőjét. Nem verbális síkon és utcai rendbontásokkal kívánjuk a kölcsönfelvevők védelmét ellátni, a függő jogi helyzetek végleges megoldását csakis a bíróságok jogerős döntései alapján gondoljuk lezárhatónak. Nem hagyjuk megfélemlíteni magunkat” – mondta a PolgárPortálnak Csizmadia László.
Az elnök ismertette, az egyezséghez vezető érdemi munka megkezdéséhez négy pontos javaslatot tettek a Bankszövetségnek. Egyik javaslat szerint a Bankszövetségnek le kell tennie a megoldási javaslatát a pénzügyi hibák kijavítására. „Információink szerint a bankok a jövőre nézve kizárnák a szerződések megtámadhatóságát, ezért különösen fontos, hogy e tekintetben is valljon színt a Bankszövetség. Javasoljuk, hogy a Bankszövetség a Kúria ítélete nyomán működjön közre a végrehajtások felfüggesztésében. A jövőre nézve pedig egyértelmű, írásban foglalt ügyfél tájékoztatást és a bank ügyfél kapcsolat szabályainak pontos leírását várjuk el a pénzintézetektől, arra való tekintettel, hogy több száz panaszos fordult a CÖF-höz, amelyben a banki tájékoztatást félrevezetőnek és megtévesztőnek ítélték” – ismertette Csizmadia László. Hozzátette, a kormány álláspontja, hogy a civilek és a bankok között folytatandó egyeztetések után történjen meg a szerződések kijavítása. „Ezen módszer csak kompromisszumos alapon, két egyenrangú fél szakmai tárgyalása után valósulhat meg. Ennek azonban ellentmond a Bankszövetség pénzhatalmi erőfölényét jelző álságos internetes fórum létrehozása, amely a károsultak lerázására szolgál. Megalázó, hogy a kiválasztott civil szervezetek a Bankszövetségben október 3-án húsz percben közölhetik véleményüket, miközben fel sem merült a kétoldalú tárgyalás lehetősége” – fogalmazott a CÖF-CÖKA elnöke. A Civil Összefogás Fórum az etika szabályait figyelembe véve felkérte a Bankszövetséget, hogy a hozzátartozó és érdekelt bankok szakembereinek mozgósításával a nyilvánosság előtt vegyen részt egy, a deviza-alapon elszámolt kölcsön szerződésekkel kapcsolatos üzleti reggelin. „A felek itt körvonalazhatnak egy elfogadható egyezséget, a Bankszövetség kifejtheti az általunk feltett négy kérdésre válaszát, majd kompromisszumok alapján akár egy egyezségre is sor kerülhet. A meghívót elküldtük a Bankszövetségnek”– fejtette ki Csizmadia László.
A CÖF szerint az esetlegesen érvénytelen és kijavításra szoruló banki szerződések óhatatlanul társadalmi feszültséget okoztak és veszélyeztetik a társadalmi békét. „Az uzsorás szerződéseknek tűnő, egyoldalúságot tükröző deviza-alapon elszámolt kölcsön szerződések emberi egzisztenciákat roppantanak össze, családokat taszítanak a végső elkeseredés határára, miközben elvonnak gazdaságunk belső piacáról egy jelentős vásárló erőt” – szögezte le a Csizmadia László.
A CÖF-CÖKA deviza-alapon elszámolt kölcsönnel kapcsolatos feltételezéseit aláhúzza a Gazdasági Versenyhivatal jelenleg is folyó eljárása, amely vizsgálja a végtörlesztésekkel kapcsolatos banki kartellezés gyanúját.
PolgárPortál-tudósítás
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM