MÓDOSÍTHATJÁK A TARTÓS HITELSZERZŐDÉSEKET

MÓDOSÍTHATJÁK A TARTÓS HITELSZERZŐDÉSEKET.

Az Alkotmánybíróság mondhatja meg, hogy a törvényhozás milyen mértékben és módon avatkozhat be a szerződéses viszonyokba, s a jogalkotás a devizamegállapodások mely elemeit érintheti – mondta a Magyar Nemzetnek Répássy Róbert államtitkár.

A lap úgy tudja: a devizaügyben az AB a végső tervezet kimunkálásán dolgozik.
Megvárja a kormány az Európai Bíróság, a Kúria és az Alkotmánybíróság (AB) döntését is – ezt mondta a Magyar Nemzet érdeklődésére Répássy Róbert. Az igazságügyi tárca államtitkára szerint az ítéletekre azért van szükség, hogy a kabinet mérlegelni tudja, mekkora a mozgástere. Úgy vélte, elsősorban az Alkotmánybíróság mondhatja meg, hogy a körülmények változása miatt a törvényhozás milyen mértékben és módon avatkozhat be a szerződéses viszonyokba.


Azt nem várjuk az AB-től, hogy közölje, milyen rendezést hajlandó elfogadni – tette hozzá –, ám jó lenne, ha a határozat körvonalazná a főbb szempontokat. Például azt, hogy a szerződések mely elemeit érintheti a jogalkotás, s a hosszú időre szóló megállapodások esetében mit jelent a visszamenőleges szabályozás tilalma. Utóbbiról Répássy Róbert azt mondta, szerinte a tartós hitelszerződéseknél a törlesztőrészletek megváltoztatása nem jelent visszamenőleges módosítást, ha a gazdasági viszonyok lényegesen átalakultak.

A kormány még novemberben kérte, hogy az Alkotmánybíróság értelmezze az alaptörvény néhány rendelkezését, s adjon választ arra, alkotmányosnak minősülnek-e a devizahitel-szerződések. Különösen azok a kikötések kívánnak vizsgálatot, amelyek lehetővé teszik az egyoldalú kamatemelést, az árfolyamrés megállapítását, és azt, hogy a kockázatot az ügyfelekre hárítsák. Az AB már többször tárgyalt a törvényi szerződésmódosítás lehetőségéről. A lap értesülése szerint jelenleg a végső tervezet kimunkálásán dolgoznak. Az AB határozata várhatóan csupán az elvi kereteket szabja majd meg.


A Magyar Nemzet megpróbált információt szerezni arról is, milyen konzekvenciákkal járhat az Európai Bíróság főtanácsnokának szerdai állásfoglalása. Abban az áll, a Kúria megvizsgálhatja, hogy tisztességes volt-e az árfolyamrésről szóló feltétel kikötése a Kásler-féle hitelszerződésben, s szóba kerülhet a bírói szerződésmódosítás is. Bírósági berkekben többen úgy vélekednek: ha a hazai eljárásokban megállapítható lesz, hogy a feltétel tisztességtelen volt, ez elvezethet a szerződések teljes vagy részleges semmisségéhez. Utóbbi esetben pedig a bíróság – az uniós felvetés nyomán – módosíthatja az eredeti megállapodásokat. Szakértők ugyanakkor felhívják a figyelmet: az európai döntés akkor sem lesz csodaszer, ha az EU bírósága végül tényleg feljogosítja a Kúriát a tisztességtelenség megállapítására.

Magyar Nemzet

Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM