A Kúria már az öltözőben döntött a devizahitelesekről ??

A Kúria már az öltözőben döntött a devizahitelesekről

Csizmadia: a Kúria már az öltözőben döntött a devizahitelesekről

A legfelsőbb bírói fórum már két olyan jogegységi határozatot is hozott, amely jelentős kihatással lehet várva várt, december 16-i döntésére – hívta fel a figyelmet a Civil Összefogás Fórum elnöke a Ma reggelben.

 

A Civil Összefogás Fórum (CÖF) még októberben végén fogalmazta meg a javaslatait a bankszövetségnek és a kormánynak, akkori ajánlásai közt szerepelt a gyűjtőszámla megszüntetése és a végrehajtások azonnali felfüggesztése is, legutóbbi álláspontja szerint pedig a devizaperekkel kapcsolatban a Kúria legutóbbi határozata lényegében lehetetlenné teszi, hogy a banki károsultak bírósághoz forduljanak.

A Kúria, mielőtt a pályára kivonult volna, már az öltözőben hozott két olyan eljárási, jogegységi határozatot, amely jelentős kihatással lehet a legfelsőbb bírói fórum várva várt december 16-i döntésére – érzékeltetett a helyzetet Csizmadia László CÖF-elnök a Ma reggelben. Az egyik: a megállapítási perekben az illetéket annak figyelembevételével kell meghatározni, hogy a bank az adóssal szemben milyen összeget akar érvényesíteni, az így kiszámolt illeték pedig a devizaadósok esetében akkora összeg lehet, amely vissza is tarthatja őket a perindításától.


A CÖF most abban bízik, hogy a Kúria a „pályán” pontosan megmagyarázza majd, mit is jelent mindez, bár a szervezet szerint a devizaperek pereljárásának illetékmentesnek kellene lennie. Csizmadia szerint az igazságszolgáltatóknak most tulajdonképpen azt kell majd eldönteniük, hogy – természetesen a jogszabályok betartásával – a pénzhatalom vagy az állampolgárok mellé állnak-e.


A Kúria másik súlyos, befolyásoló döntése – emlékeztetett az M1 reggeli műsorában a CÖF-elnök -, hogy egy érvénytelenségi kereset indításakor a bank viszonkeresetet kezdeményezhet, és ha a pénzintézet nem vitatja a szerződés érvénytelenségét, elszámolást kérhet, amely akár a teljes banki kölcsönre is vonatkozhat. Ezzel a megoldással pedig a bank a kormány eddigi összes devizahiteles-megsegítő intézkedését annullálhatja, és előfordulhat az is, hogy az adósnak például 10 millió forintot kell azonnal visszafizetnie, amire valószínűleg nem lesz képes.

Csizmadia mindezek alapján úgy látja, a Kúriának 16-án ezeket az előre meghozott peres eljárási szabályokat fel kell majd töltenie magyarázattal, és olyan megoldásokat kell találnia, amelyek az érintetteknek is megfelelőek.


Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM