A BEISMERŐ VALLOMÁS. A BANKOK ÍGY VÁGTÁK ÁT A DEVIZÁSOKAT
[good_old_share]
Járvás Éva – "Szakmai kifejezéssel le kellett volna fedezzük a kamatkockázatot ……de ha mi 20 évre előre lefedeztük volna magunkat, akkor nem lett volna mit áthárítani az ügyfelekre."
Tessék észrevenni!
KAMAT-ról beszél, és nem TŐKEnövekedésről.
A kölcsöntőke a nyilvántartásban a Számviteli törvény 60. §. szerint csak felvételkori értéken tartható nyilván. A bank emellett az árfolyamkülönbözetet külön vezeti (de lehet, hogy összevontan, ami súlyos könyvvezetési hiba lenne), majd ezt az árfolyamkülönbözetet mint tőkekövetelést számolja el ügyfél felé, anélkül hogy ő az árfolyamkülönbözetet tőkésítette volna. Azaz úgy csinál mintha az árfolyamkülönbözet is kölcsön lenne, pedig az nem kölcsön.
Akkor hát mi? (a videó alatt a magyarázat!)
1.
Az árfolyamkülönbözet egy devizapárosra történő spekuláció nyeresége a banknak (Járai Zsigmond nyilatkozata), vesztesége az ügyfélnek, de nem kölcsön.
Ha viszont veszteség akkor KÖLTSÉG ? Ezt a költséget a THM nem tartalmazza, hiszen nem is meghatározható előre.
Valójában nem költség, mert a bank nem nyújt érte szolgáltatást, hanem egy spekuláció, aminek szerencsejáték jellemzője van.
PTK 6:121. § [Bírósági eljárásban nem érvényesíthető követelés]
(1) Bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni
b) a kifejezetten játék vagy fogadás céljára ígért vagy adott kölcsönből eredő követelést;"
2.
Amennyiben a bank az árfolyamkülönbözetet a kölcsöntőkéhez csapja, akkor azt kölcsönként (Kúria – fogyasztói kölcsönszerződések, az ügyfelek devizában adósodtak el) kellett volna kezelni, azaz előbb teljesíteni, folyósítani vagy jóváírni (szerződésben nekem így van), aztán követelni. A bank ezt a tőkekorrekciót elmulasztotta, csak követelt, de nem korrigálta a kölcsöntőkét az árfolyam hatásával. Bertha Szilvia féle vonal, és erről írtam a petíciómban is, amit ezen a linken talállsz: http://www.peticiok.com/a_tokekorrekciorol_senki_nem_beszel…
3.
A kölcsöntőke devizanyilvántartását a számviteli alapelveknek megfelelően az árfolyam változása arányában rendre értékeli, mielőtt a törlesztőrészletet és a fennálló tőketartozást kiszámítja. Erről a kölcsönszámítási módszertanról lesz szó augusztus 11-én a Krisztina Hotelben Soltész Sándor mérnök közgazdász előadásában. Ez a módszer felel meg a külföldi deviza alapú kölcsön számításának, de a bank nem így számolt.
Ehelyett mit tett a bank?
Ne maradj le semmiről! Kattints és iratkozz fel a hírlevélre: http://www.civilkontroll.com/newsletter/
Adott pl. 150 000 Ft-tot, mintha vett volna tőlem 1000 CHF-et.
De nem vett. Hogyan is vett volna, amikor nekem még forintom se volt, nemhogy Chf-em. Nos úgy, hogy egy jövőbeni CHF-et vett meg tőlem, amit részletekben akkor adok át neki napi árfolyamon, amikor törlesztek. Vagyis a törlesztésnek megfelelően zárja a Forex trade pozíciót és ügyfél pedig fizeti a devizaösszeget. A bank szemszögéből te nem kölcsönt törlesztesz, hanem az előre eladott CHF-et adod át aktuális árfolyamon hónapról hónapra.
A te szemszögedből pedig jól át lettél dobva a palánkon.
De mi köze ennek a nagy makró maszlaghoz? Közönséges csalás és bűncselekmény, nem pedig hablaty.
[good_old_share]
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM