ÓRIÁSI DEVIZAHITEL TARTOZÁS-ELENGEDÉS SZERBIÁBAN.
[good_old_share]
Az OTP is fizet…
Sok Magyar "deviza"-károsult irigykedve nézi a környező országokat, amint azok sorban oldják meg a devizahitelekkel kapcsolatos problémákat.
Hazánkban leginkább szavak szintjén működik a "megoldás". Bár az Európai Bíróság a közelmúltban két fontos ítéletet is hozott, amely egyértelműen a hazai deviza-károsultaknak kedvez, itthon valahogy mégsem akarják alkalmazni azokat.
A szerbek viszont már örülhetnek:
Hatalmas tartozás-elengedést kapnak a szerb devizahitelesek.
Szerbiában a svájcifrank-hitelesek tartozását euróra váltják, majd az így kapott összeg 38 százalékát leírják az állam, illetve a bankok terhére – döntött a szerb kormány kedden, az erről szóló törvényjavaslat pedig már a héten a parlament elé kerülhet.
Szerbiában mintegy 16 800 embernek van még svájcifrank-hitele, összesen 540 millió euró értékben.
Amennyiben a parlament is elfogadja az erről szóló törvényt, a hitelesek tartozásának 15 százalékát az állam, 23 százalékát pedig a bankok terhére írják le. A törvényjavaslat szerint a fennmaradó tartozás kamata nem haladhatja meg a 3,4 százalék plusz a három hónapos vagy hat hónapos európai irányadó bankközi kamatlábat (Euribor), ha pedig fix kamatot állapítanak meg, az nem haladhatja meg a 4 százalékot.
Kattints és iratkozz fel a hírlevélre: https://civilkontroll.com/newsletter/
A törvényjavaslat a kormány és az érdekelt felek hosszú tárgyalássorozata után született meg. A kormány döntését feltehetően segítette az is, hogy a szerbiai Legfelsőbb Semmítőszék április elején meghozott állásfoglalása szerint a bankoknak a svájci frank alapú hiteleket eurósra kell váltaniuk, és fel kell hagyniuk azoknak a hiteleseknek a kilakoltatásával, akik nem tudják törleszteni a lakáshitelüket.
A döntés az OTP-t is érinti, amely 2017-ig egy kis bank volt Szerbiában, de abban az évben a magyar bank megvette a Vojvodanskát, tavaly év végén pedig a SocGen szerb bankját is, amivel az Intesa szerb operációja mögött a második legnagyobb szerb bank lett az OTP Szerbiában.
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM