MI TÖRTÉNIK, HA FELMONDTA A BANK A HITELEDET?

MI TÖRTÉNIK, HA FELMONDTA A BANK A HITELEDET?

MI TÖRTÉNIK, HA FELMONDTA A BANK A HITELEDET? [cn-social-icon]

Mivel bonyolultabb a helyzetük a normál módon törlesztő hitelesekénél, speciális szabályok vonatkoznak a felmondott hitelszerződéssel rendelkező, követeléskezelőnek tartozó ügyfelekre. Ezeket foglaljuk most össze dióhéjban – írja a Portfólió.

Amennyiben a bank az utóbbi években felmondta, és egy követeléskezelő engedményezés útján megvásárolta a devizahitelessel szembeni követelést, akkor annak ügyleti kamatozása nincsen, az ügyfél a követeléskezelő felé "csak" késedelmi kamatot fizet.

Az elszámolás kapcsán ezért az ilyen esetekben az a tőketartozás érdekes, ami a követeléskezelőhöz kerülés pillanatában fennállt. Ez a tőketartozás vélhetően érvénytelennek nyilvánított szerződési feltételek (árfolyamrés, kamatemelések) alapján lett megállapítva, így a banknak (az eredeti hitelezőnek) kell elszámolnia az ügyfél felé. A korábbi tartozásokat ilyenkor a "jogalap nélküli gazdagodás" szabályait figyelembe véve, vagyis kamatokkal növelt mértékben kell a bankoknak a visszajáró összeget megállapítaniuk.

Ilyenkor az elszámolást a bank (eredeti hitelező) végzi, ő küldi meg az elszámolási tájékoztatót az ügyfélnek. A kifizetést azonban a követeléskezelő teljesíti a fennálló tartozás csökkentésével, ezért ilyen esetekben a követeléskezelőnél (először is annak honlapján) érdemes erről érdeklődni. A bank és a követeléskezelő egymás között is elszámol a szükséges összeggel.

Az MNB tájékoztatója ezzel kapcsolatban így fogalmaz:

"Ön a követeléskezelőtől kérheti, hogy a pénzügyi intézmény által készített elszámolás alapján számoljon el az Önnel szemben fennálló követelésével. Ennek érdekében keresse fel a követeléskezelőt."

Amennyiben a szerződés 2009. július 27-e előtt szűnt meg, kissé bonyolultabb a helyzet: a követeléskezelőtől kapott igazolás alapján kell jelentkezni a banknál. Akkor van csak keresni valója ilyenkor az ügyfélnek, ha az említett időpontot követően tényleg követelte még rajta valaki a tartozást, vagyis az az öt évnél régebbi szerződésfelmondás ellenére nem évült még el.

FONTOS! Kedves olvasók, „devizahitelesek”! A Honlapunkon illetve Facebook oldalunkon is folyamatosan tájékoztatni fogunk Titeket az Államperrel, és más ügyekkel kapcsolatos friss hírekről. Kérjük, hogy segítsd a munkánkat azzal, hogy a Facebook oldalunkra meghívod az ismerőseidet, illetve ide kattintva feliratkozol a hírlevelünkre is. Nemzeti Civil Kontroll.  [cn-social-icon]

Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM