Sem az ügyészségnek, sem a Magyar Nemzeti Banknak nincs hatásköre arra, hogy rákényszerítse a Lombard Lízing Zrt.-t, hogy tegyen eleget egy több százezer adóst érintő jogerős bírósági ítéletnek – állítják a szervezetek. A pénzintézet magatartásával közel hat éve sérti a törvényt, de a hatóságok nem tesznek semmit.
Noha a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), – amely 2013 végén a Magyar Nemzeti Bankba (MNB) olvadt – látja el a pénzintézetek törvényességi felügyeletét, még sincs hatásköre, hogy kötelezze a Lombard Lízing Zrt.-t arra, hogy tegyen eleget egy jogerős bírósági ítéletnek – értesült lapunk az MNB-től.
A jegybank tájékoztatása azért is különös, mert korábban az ügyészség ugyancsak arról számolt be lapunknak, hogy a jogszabályok miatt meg van kötve a kezük, s mivel megállapítást tartalmazó ítélet született, a bírósági végrehajtás indítása fogalmilag kizárt az ügyben.
A szegedi székhelyű Lombard Lízing Zrt. 2008 óta nem tesz eleget a Szegedi Ítélőtábla jogerős bírósági ítéletének, amely tisztességtelennek, ezért érvénytelennek mondta ki a pénzintézet általános szerződési feltételeinek több pontját. A Lombard azonban fittyet hányt az ítéletre, és azt követően szinte az összes üzletszabályzatában, így a jelenleg hatályosban is több érvénytelenített kikötést alkalmaz adósaival szemben. A törvénysértő magatartásra egyik hatóságnak sincs válasza.
A több százezer adóst érintő, közérdekű pert a Csongrád Megyei Főügyészség indította a pénzintézettel szemben, s az ítélethirdetés után már 2009 elején megküldték az ítéletet a PSZÁF-nak, ezért kérdéseinkkel a pénzügyi felügyeletet tavaly év vége óta ellátó MNB-hez fordultunk. Mint írták, jogszabályi felhatalmazás hiányában a felügyelő hatóság nem engedélyezi a pénzügyi vállalkozások üzletszabályzatait. A felügyelő hatóság a pénzügyi vállalkozások megalapítását és működési engedélyének megadását, illetve a tevékenységi kör engedélyköteles bővítését hagyja jóvá, s e két eljárása során vizsgálja az üzletszabályzatot is, de azokat nem engedélyezi. Leszögezték, ahogy 2009-ben a PSZÁF-nak, jelenleg az MNB-nek sincs jogszabályon alapuló felügyeleti hatásköre arra, hogy egy konkrét bírósági ügy kapcsán hozott egyedi ítélet végrehajtását ellenőrizze vagy kikényszerítse a felügyelt szervezetek kapcsán.
Hozzátették, ma az MNB-nek arra van lehetősége, hogy – ha felmerül, hogy bármely pénzügyi szervezet általános szerződési feltételei tisztességtelen kikötéseket tartalmaznak – a tisztességtelenség megállapítását közérdekű igényérvényesítés keretében kérje a bíróságtól.
A jegybank szerint ha a Lombard Lízing Zrt. a 2008-as ítélet alapján továbbra is tisztességtelen kikötést használt az új üzletszabályzataiban, azt ismét bíróság előtt lehet megtámadniuk az arra feljogosítottaknak.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász az ügyben korábban úgy nyilatkozott lapunknak, ha a bíróság a feltételek érvénytelenségét állapítja meg, akkor azok tartalmát el kell távolítani. Ha érvénytelen a kikötés, annak további alkalmazása jogsértő, ezért indokolt lehetett volna, hogy az ügyészség meghatározott cselekmények végrehajtását kezdeményezze, azaz töröltesse a tisztességtelen kikötéseket az általános szerződési feltételek közül. – Magyar Nemzet
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM