FIGYELEM! ÚJ VÁLTOZÁSOK A “DEVIZAHITELES” ELSZÁMOLÁSBAN!

FIGYELEM! ÚJ VÁLTOZÁSOK A "DEVIZAHITELES" ELSZÁMOLÁSBAN!

FIGYELEM! ÚJ VÁLTOZÁSOK A "DEVIZAHITELES" ELSZÁMOLÁSBAN!

A Portfolio internetes lapja szerint vakarhatják a fejüket a március 1-jén startoló elszámolásokat előkészítő banki vezetők: egy törvénymódosítás és egy MNB-rendelet is megjelent a napokban, amelyek kis mértékben tovább módosítják a devizahitelek elszámolására vonatkozó szabályokat. Felsorolásszerűen bemutatjuk a fontosabb változásokat. [cn-social-icon]

Új törvénymódosítás

A köztársasági elnök aláírására váró, pénteken elfogadott törvénymódosítás többek között az alábbiakról rendelkezik: 



  • Egyértelművé vált, hogy nem minősül egyoldalú kamatemelésnek a referencia-kamathoz kötött kamat esetén a referencia-kamatláb változásából eredő kamatváltozás. Ez persze a devizahitelek kis részére volt csak jellemző.
  • Az árfolyamgátban maradók (a kiléptetést nem igénylők) törlesztőrészlete két kivétel miatt nőhet csak: 1. kamatemelkedés (ezt eddig is tudtuk). 2. kombi hitelek esetében a szerződésből fakadó törlesztőrészlet-emelkedés (ez új). Persze aki az árfolyamgátas törlesztőrészlet fixálása mellett dönt (vagyis nem igényli a kilépést), annak nagy valószínűséggel számolnia kell a futamidő-hosszabbodással vagy a törlesztőrészlet későbbi (az 5 éves árfolyamgát-időszak lejárta utáni) emelkedésével.
  • Egy fontos változás a 2010. november 26-a utáni általános szerződési feltételek (ÁSZF-ek) alapján megkötött hitelekre vonatkozik. Eddig úgy volt, hogy ezek esetében a bankoknak nem kell pert indítaniuk a tisztességesség vélelmének megdöntése érdekében, szerződési feltételeik ugyanis alapesetben tisztességesek. Az MNB-nek lehetősége volt arra, hogy idén február 14. és február 28-a között indított közérdekű keresettel ezt a vélelmet megdöntse. Most könnyítést kapott a jegybank: ilyen pert április 30-áig indíthat.
  • Mit is mondott a Kúria?

    "Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen."…hát, akkor ide kattintva olvashatod a választ: “DEVIZÁSOK” FIGYELEM! IGAZOLHATÓ AZ ÁRFOLYAMKOCKÁZATTAL KAPCSOLATOS MEGTÉVESZTÉS!

  • A bankoknak viszont 30 napon belül be kell nyújtaniuk az MNB-hez az említett hitelszerződésekre vonatkozó ÁSZF-ek szerződéses kikötéseit tartalmazó kivonatot. Kivétel ez alól, ha nem kerített sort a bank egyoldalú kamat-, díj- és költségemelésre az adott szolgáltatástípus esetében. Mentesül ez alól az a bank is, amely közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatban kötelezettséget vállal arra, hogy az érintett ügyfelekkel elszámol. Ebben az esetben az MNB sem indít közérdekű pert.
  • A bankokra vonatkozó, korábban 2016. április 30-áig terjedő egyoldalú (!) kamatemelési moratórium (ide nem tartoznak a referanciakamatozású hitelek, például a forintosított devizahitelek) határidejét 2016. április 1-jére hozza elő a törvénymódosítás. Ennek oka az lehet, hogy a fair banki törvény szerint évente egyszer, legkorábban éppen 2016. április 1-jén változtathatnak egyoldalúan tételes díjat és jutalékot, illetve százalékosan meghatározott kötelezettséget a bankok, méghozzá az előző évi infláció mértékének megfelelően.
  • A törvénymódosítás több helyen "referencia-kamatláb periódus" megnevezést helyez a fair banki törvényben előírt "kamatfelárperiódus" helyébe. Mint ismeretes, a referenciaalapon kamatozó hitelek (ilyenek lesznek a forintosított devizahitelek is!) kamatfelára minimum 3 éves kamatperiódusonként, a bankok által javasolt és MNB által közzétett kamatfelár-változtatási mutatók alapján változhat. A (legalább 3 évig) fix kamatozású hitelekre a kamatváltoztatási mutatók vonatkoznak.
  • A törvénymódosítás a fentieken túl lehetővé teszi a negatív kamat alkalmazását a nem természetes személyek által elhelyezett bankbetétek esetében.

Egy kis visszatekintés:



Új MNB-rendelet

3/2015 (II. 20.) számmal új MNB-rendelet is megjelent, amely többek között az alábbiakról rendelkezik: 

  • Mintaszöveget tartalmaz arra a tájékoztatási levélre vonatkozóan, ha nem keletkezett az elszámolás során a banknak elszámolási kötelezettsége az ügyfele felé: "… az elszámolás alapján Önt fogyasztói követelés nem illeti meg."
  • Felülírja a korábbi MNB-rendeletet, amely a tájékoztatás pontos tartalmát határozta meg. A tájékoztatás elemei: 1. elszámoláshoz kapcsolódó információk (benne pl. a tisztességtelenül felszámított összeggel, a tartozásra elszámolt és a kifizetendő összeggel), 2. szerződémódosuláshoz kapcsolódó információk (pl. új kamatperiódus, régi és új kamat, várható törlesztőrészlet), 3. Felülvizsgálatra, jogorvoslatra vonatkozó információk.
  • Külön mintaszöveget tartalmaz a rendelet a követeléskezelő által kiküldendő elszámolási tájékoztató levélre, a kedvezményes végtörlesztés következtében megszűnt hitelek elszámolásáról szóló tájékoztató levelére (ezeket, mint ismert, márciusban kell kérvényezniük a végtörlesztőknek).
  • Éves felbontásban hiteltörténeti kimutatást is tartalmaz a rendelet, valamint részletesen tájékoztatniuk kell a bankoknak az ügyfelet a Pénzügyi Békéltető Testület előtti eljárásról és a döntés elleni jogorvoslat szabályairól is a szöveg szerint.

FONTOS! Kedves olvasók, „devizahitelesek”! A Honlapunkon illetve Facebook oldalunkon is folyamatosan tájékoztatni fogunk Titeket az Államperrel, és más ügyekkel kapcsolatos friss hírekről. Kérjük, hogy segítsd a munkánkat azzal, hogy a Facebook oldalunkra meghívod az ismerőseidet, illetve ide kattintva feliratkozol a hírlevelünkre is. Nemzeti Civil Kontroll.   [cn-social-icon]

Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM