Nincs vége a devizahitelesek nyerési szériájának? – Az árfolyamkockázatnál is lenne mit keresniük
Ezt mondja Lázár Dénes ügyvéd, akinek először sikerült pert nyernie a Kúrián az OTP Bank ellen. A jogász szerint az ügyfelek az esetek 99 százalékában nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, hogy a devizában való eladósodás milyen kockázatokat okoz. Visszaperelhetnék a forint romlásából fakadó veszteségeiket.
Emlékezetes, hogy a Kúria jogegységi határozata is foglalkozik ezzel a kérdéssel, kimondva: önmagában nincs gond azzal, ha valaki svájci frankot vett fel, az árfolyamkockázatból adódó terheket neki kell viselnie. Kivéve, ha nem kapott megfelelő tájékoztatást, mert akkor a szerződés tisztességtelennek, vagyis törvénytelennek minősül. (A Kúria ezt így fogalmazta meg: „Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen.”)
Lázár Dénes a Válasz.hu-nak értelmezte a Kúria határozatát, szerinte ez azt jelenti, hogy „a bankok szerződései annyit sem értek, mint a papír, amelyre nyomtatták őket”, a bankfelügyelet pedig „sóhivatal, amely képtelen volt a szerződéseket felügyelni”.
Kemény szavak, de miután százezer számra derült ki a devizahiteles szerződésekről törvénysértő mivoltuk, nem éppen alaptalanok. Lázár Dénes szerint a devizahiteles történet rámutatott arra is, hogy a magyar jogrendszerrel komoly gondok vannak. Ha egy évekig tartó jogi folyamat végén a Kúria kollégiumvezetője arra kéri a bankok ügyfeleit, hogy ne pereljenek, hanem várják meg a politika lépéseit, ott valami baj van – értékelt a jogász.
A Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesületet (PITEE) képviselő ügyvéd szerint önmagában nem oldja meg a helyzetet a devizahitelesekről szóló törvény, mert attól, hogy ebből a csávából – jó drágán – kikerülünk, a bankokkal szembeni bizalom még nem épül újra. Egy ország sem működhet hitelek nélkül, ám jelenleg senkiben sincs bizalom, hogy a pénzintézetekhez forduljon, mert tömeges törvénysértések esetén is ilyen nehezen és felemás módon kaphat jogorvoslatot.
„Megtörtük azt a tabut, hogy a bíróságokat nem lehet kritizálni” – foglalta össze az eredményeket Lázár Dénes. Az ügyvéd szerint a jogrendszer átalakításához a bíróságoknak vállalniuk kell a nyilvános vitát. Az ügyek most is azért húzódhattak ennyi évig, mert a bírák fal mögött vannak, nem nyilatkoznak, és ez gátja a fejlődésnek.
Esetükben például a tavaly nyáron nagy érdeklődéssel kísért perben hozott határozatot egy évvel később megsemmisítette a Kúria. Akkor pusztán az árfolyamrés emelését találták jogsértőnek, idén nyáron pedig már magát az árfolyamrés intézményét is, kötelezve a bankokat, hogy a Magyar Nemzeti Bank egységes árfolyamán számolják ki a hiteleket és a törlesztő részleteket is. Ha például a tavaly nyári kúriai ítéletnél nemcsak a határozat hirdetésénél mondja el a bíró a véleményét, akkor már rögtön jelezhették volna számukra, hogy nem jó megoldást választottak. Lázár Dénes szerint éppen azért nyilvános egy tárgyalás, hogy ne „meglepetés ítéletek” szülessenek, hanem a felek egyeztetni tudják az álláspontjukat menet közben.
„Nem tudom, elég nagy felfordulást okoztak-e a devizahitelek Magyarországon ahhoz, hogy megváltoztassák a jogi kultúrát” – vetette fel Lázár Dénes. – Válasz.hu
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM