ELÁLLÁS A SZERZŐDÉSTŐL- A PRIVÁT KOPÓ RIPORTJA GULYA TIBORRAL
[good_old_share]
Az alábbi riport a Privát Kopó Bűnügyi Magyazin oldalán jelent meg. A riporter Gulya Tibort kérdezte a "devizahitelkek", és az általa alkalmazott per-technikákkal kapcsolatban.
„Megállíthatók a devizahiteles adósokkal szemben elrendelt végrehajtások” – állítja a pénzügyi tanácsadó
Megoldást kínál a bajba jutott devizahiteleseknek Gulya Tibor pénzügyi tanácsadó, aki – elmondása szerint – ügyvédi csapatával kidolgozott egy jogi módszert, amely alkalmazásával megállíthatók a banki tartozások miatt elrendelt végrehajtások. A Privatkopo.hu arra volt kíváncsi, miben tér el Gulyáék szisztémája a tapasztalt ügyvédek által alkalmazott – eddig kevés sikert hozó – jogi technikáktól.
Mire alapítják az Önök által kidolgozott jogi metódust?
Ezt az elvet a 2015. május 1. napja előtt felmondott és végrehajtás alá helyezett ügyek esetében lehet alkalmazni, azonban az elszámolás után felmondott szerződéseknél nem.
A végrehajtási eljárások azzal állíthatók meg, hogy a végrehajtást kérő bank és a végrehajtó összejátszanak és – együttes munkájukkal – kijátsszák az a pénzintézet 2014. évi XXXVIII., valamint a 2014. évi XL. törvényben rögzített kötelezettségét.
Az elrendelt végrehajtást kizárólag a bank állíthatná meg, azonban azt tapasztalni, hogy a pénzintézeteket úgymond „végigverik” a végrehajtásokat. Miért?
A végrehajtó kötve van a közjegyző által kiállított végrehajtási záradékban foglalt tőkeösszeghez, így a végrehajtó nem jogosult a tőke összegének csökkentésére. Erre a végrehajtást kérő banknak van egyedül joga, amely azonban nem tesz eleget a 2014. XL. törvényben foglalt kötelezettségének, mert tudja, ha megteszi, azzal azt kockáztatja, hogy kiderülhet a korábbi felmondása vonatkozásában, hogy az jogszerűtlen volt, így a záradék visszavonását követően nem tudna új záradék kiállítására igényt bejelenteni.
Egy dolog az elmélet, és egy másik a gyakorlat. Jogászaik nyertek már pereket a bankokkal szemben?
Törvényszéken és ítélőtáblán zajlott eljárásokban nyertek – jogerősen – ügyvédeink a bankokkal szemben, amely ítéletek kimondják, ha az elszámolási törvény szerint az adós többletet könyvelhetett el a befizetéseit illetően, akkor a felmondás időpontjában nem volt tartozása, amely meghaladta a mindenkori minimálbért és 90 napnál hosszabb ideig fennállt, így a felmondás feltételei sem álltak fenn. Márpedig ez feltétele a végrehajtási záradék kiállításának. Ezért a végrehajtási eljárást megszüntetnék. Ez viszont elég érv ahhoz, hogy a bank kijátssza a 2014. évi XL. törvényben meghatározott kötelezettségét és – a végrehajtást elszenvedő adóst becsapva – csak látszólag tegyen eleget annak, hogy a tisztességtelenül felszámolt összeget a tőkéből levonja. A tőke összege egyetlen esetben sem csökkent az elszámolást követően a végrehajtási eljárásban, tekintve, hogy a közjegyzői záradékban nem kérte a bank annak elszámolás utáni helyesbítését, így a végrehajtó nem a tőkéből vonta le a tisztességtelenül felszámított összeget, hanem – a saját törvénysértő eljárása során – a végösszegből. Ezzel viszont az adóst – közösen a bankkal – két módon is becsapták, amelyhez a közjegyzők a hallgatásukkal és azzal, hogy nem vonják vissza a közjegyzői záradékukat, támogatásukról biztosítják őket.
Miként károsítják meg az adósokat?
Ne maradj le semmiről! Kattints és iratkozz fel a hírlevélre: http://www.civilkontroll.com/newsletter/
Egyrészt azzal, hogy a tőke összege változatlan marad, a végrehajtó olyan díjazáshoz jut, amely nem illeti meg, hiszen a tőke összeg után számítják ki jutalékukat, munkadíjukat, költségeiket és kell a végrehajtó kamara számára az adósnak az illetéket megfizetni. Azaz olyan tőke összeg után, amelynek bizonyos százalékát már korábban, még a felmondás ideje előtt megfizetett az adós, amiről a 2014. évi XL. tv is rendelkezett. A törvény értelmében e túlfizetést előtörlesztésként kell értékelni, ezért megállapítható, hogy ha valaki előtörlesztett a szerződését illetően, akkor annak bizony nem volt adóssága, amit sem behajtani, sem esetleges felmondásra felhasználni nem lehet. Ehhez képes a bank nem állítatott ki új záradékot a fenti okok miatt, hanem hagyta, hogy a túlfizetett összeget a végrehajtó ne a tőkéből, hanem – törvénysértő módon – a végrehajtási eljárásban kiszámolt végösszegből vonja le, amellyel a bank úgymond visszaveszi a tisztességtelenül felszámolt összeget, úgy, hogy az egy forinttal sem csökkentette valójában a követelt tőke összegét. Ezzel a bank a következő előnyökhöz jut – megint csak tisztességtelenül. Nincs veszélyben a végrehajtási eljárás, hiszen bank tudja, hogy az emberek nincsenek tisztában a végrehajtás szabályaival. A tőke összege változatlan marad, így az adós tisztességtelenül elvett pénzét a a hitelező képes megtartani. A tőke változatlansága okán a bank magasabb büntetőkamatot tud behajtatni a végrehajtóval; nem derül ki, hogy a felmondása jogszerűtlen volt, így ezen okból sem kerül veszélybe a végrehatási eljárása. És végül: továbbra is a KHR. rendszerben tarthatja az ügyfelet, mint rossz adóst.
Milyen – tisztességtelen – előnyökhöz juthat a végrehajtó?
Nem kell leállítania a végrehajtást, ami érdekében áll, hogy fennálljon, hiszen csak a végrehajtásból van bevétele, ezért nem áll érdekében a törvény szerint eljárnia és visszautalni az eljárást a közjegyzőnek. Nem érdeke, hogy csökkenjen a záradékban megjelölt tőke összeg, hiszen a jutalékát, a munkadíját és az egyéb járulékokat – utóbbiak a végrehajtói kamarát illetik meg – az alapján állapítja meg, a tőke törvény szerint meghatározott formában történő csökkenése nyomán neki is csökken a végrehajtásból eredő bevétele. Ezek olyan előnyök a végrehajtást kérő bank és a végrehajtást foganatosító végrehajtó részéről, amelyek kellő indokok arra, hogy ne adjanak tájékoztatást arról az adósnak, hogy ha a törvény szerint járnának el, akkor valójában minden 2015. május 1 napja előtt felmondott szerződés esetében a végrehajtást meg kellene szüntetni a közjegyző részéről, aki viszont azzal, hogy nem vonja vissza közokiratát, hagyja, hogy a bank és a végrehajtó az adóst megtévesztve – anyagi haszonszerzés céljából – befolyásolja a végrehajtási eljárást. A közjegyzők nem vonhatják ki magukat a kötelezettségük alól, mert a közjegyzői törvény 3. paragrafusa alapján a közjegyzőnek meg kell tagadnia az okiratba foglalást, ha a megkeresésbe a kérelmező olyan tény okiratba foglalását kéri, amely tisztességtelen.
A közjegyzők tisztességtelen magatartása tetten érhető, bizonyítható?
A közjegyző nem tudta felmérni a szerződésben lévő tisztességtelenséget, de a törvényalkotó igen, azonban annak ellenére, hogy erről utóbb tudomást szerzett, nem vonta vissza a tisztességtelen követelésen alapuló kérelmét a banknak, ezáltal a nemleges magatartásával hozzájárul a bank és a végrehajtó – visszaélésen alapuló – eljárásához, amely így már kimeríti a csalás tényállását a bank és a végrehajtó részéről. Ezért mi az ügyfeleinknek azt javasoltuk, hogy ne polgári peres eljárást kezdeményezzenek, hanem a most jelzett tények alapján tegyenek bejelentést a végrehajtónál és a közjegyzőnél, és ezt javasoljuk mindenkinek. Amennyiben a végrehajtó és a közjegyző nem lép fel a bank visszaélésén alapuló eljárásával szemben, az igazolja, hogy a bank visszaélésében szerepet játszanak.
Önök felléptek már közjegyzőkkel szemben?
Igen, már léptünk fel közjegyzőkkel szemben és igen komoly problémát okoztunk vele, de minél többen alkalmazzák ezt a fajta fellépést a végrehajtás megállítására, annál nagyobb nyomás nehezedik közjegyzőkre, hogy lépjenek az adósok védelmében, peres eljárás nélkül, mert ez a közjegyző kötelessége a közjegyzői törvény 3. paragrafusa alapján. Jelzem, hogy ezzel kapcsolatban megkerestem a köztársasági elnököt, aki – intézkedés céljából – továbbította a beadványomat a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, ahonnan arról tájékoztattak, hogy keressem az Igazságügyi Minisztériumot, mert a devizahiteles törvényt ők készítették, és terjesztették a parlament elé. Ennyit a törvényalkotói szintű esetleges segítségről.
FIGYELEM! A Facebook folyamatosan korlátozza a bejegyzéseink láthatóságát, ezért a Facebookon közzétett cikkek negyed annyi embert érnek el, mint korábban.
Ha értesülni szeretnél az oldalunk új híreiről, akkor húzd az egeret a Facebook oldalon a "Tetszik/Liked" gombra és pipáld ki az értesítéseket hogy megjelenjünk a hírfolyamban. KATTINTS IDE: https://www.facebook.com/pages/Nemzeti-Civil-Kontroll/342783665741979/
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM