
TÉVEDÉS, HOGY A BANKBAN VAN A PÉNZÜNK! A GAZDASÁG BÁRMIKOR ÖSSZEOMOLHAT.
[good_old_share]
Félelmetes jövőképet vetített elénk a Portfolio.
Már kongatják a vészharangot! Igaz, még elég halkan, mert a nagytőkések kezében lévő médiának nem érdeke, hogy leleplezze a bankok működését.
"Tévedés, hogy a bankban van a pénzünk" – félelmetes válságtól tart a guru.
Bill Gross, a kötvénykirályként is emlegetett legendás befektető úgy gondolja, hogy a túlzott eladósodás miatt olyan most az Egyesült Államok gazdasága, mint egy nitroglicerinnel töltött kamion, ami egy hepehupás úton száguld. Szerinte egy apró hiba elég most ahhoz, hogy a teljes világgazdaság összeomoljon.
Bill Gross rendszeres befektetői hírlevelében érdekes történetet osztott meg: míg más nagyszülők az iskoláról vagy az állatokról beszélgetnek az unokáikkal, ő a túlfűtött hitelezés gazdaságra leselkedő veszélyeit mutatta be nekik és nemzetközi összeomlást vizionál. Befektetőinek részletesen le is írta a kiváló analógiáját, a MarketWatch pedig be is számolt erről.
A történet egyik szereplője az ominózus unoka volt, aki betesz egy dollárt a bankba, az pedig kölcsön adja ezt Joe-nak, aki egy pizzázót nyit belőle. Joe Sallytől veszi meg a pizzához szükséges alapanyagokat, aki pedig beteszi a pénzt a bank folyószámlájára. Ezzel gyakorlatilag kettő lett az egy dollárból: van egy Sally számláján és egy, ami az unoka betétjében van.
Mindketten abban a szilárd hitben vannak, hogy az egy dollár az övék, pedig a bank széfjeiben csak egy dollár van.
A bank az eszközeit és a kötelezettségeit is megduplázta: az eszközei közt ott van a széfben lévő pénz és a hitel, amit Joe-nak adott, a kötelezettségei közt pedig ott van az unoka pénze és az a pénz, amivel a bank Sallynek tartozik.
A bank ezután annyiszor hitelez újra ebből a pénzből, ahányszor akar (amennyiben a felügyelet tartalékképzési követelményeit teljesíti), Gross ezt ahhoz hasonlította, mint amikor egy bűvész a kalapjából öt-hat nyulat előhúz.
Az összes betétes azt hiszi, hogy bármikor kiveheti az egy dollárját a bankból, pedig ez nem igaz, tévedés, hogy ott van a bankban a pénzünk.
Szerkesztői megjegyzés: mivel a bankok nagy része gyakorlatilag szinte a semmiből állítja elő a pénzt, ezért könnyen belátható, hogy a pénzintézetek alapvető érdeke, hogy a „semmi” pénzükért cserébe konkrét, kézzel fogható valódi értéket szerezzenek. Például úgy, hogy jelzálogjogot jegyeztetnek be ingatlanokra, földekre…stb. A módszereik ismertek...
Jeff, Bill Gross legidősebb fia gyorsan elkapja a fonalat: szerinte ez egy pozitív dolog, mivel stimulálja a gazdaság növekedését, az viszont problémás lehet, ha hirtelen ezek a pizzázók egyszerre mind ki akarják venni a pénzüket a bankból. Hozzáteszi, hogy ez történt 2008-ban, a Lehman Brothers esetében is.
Gross maga is pont erre akart rávilágítani; úgy véli, hogy egy másik Lehman-szerű helyzet bármikor lecsaphat a nemzetközi gazdaságra, ha a túlzott hitelezést nem hűtik le Amerikában és Kínában.
Az Egyesült Államok GDP-arányosan több hitelt halmozott fel, mint a gazdasági világválság előtt, egy Lehmanhoz hasonló történet pedig bármikor megadhatja azt a szikrát, ami elindíthatja az összeomlást.
Kínában még rosszabb a helyzet: a világ második legnagyobb gazdasága 24 000 milliárd dollárnyi hitellel pumpálta fel a kollektív mérlegét 2007 óta, a teljes hitelállománya a GDP 300%-ára hízott.
Ne maradj le semmiről! Kattints és iratkozz fel a hírlevélre: http://www.civilkontroll.com/newsletter/
A jegybankok most megpróbálják elkerülni a katasztrófát azzal, hogy a hitelek kamatait elég alacsonyan tartják ahhoz, hogy ez ne fojtsa meg az adósokat, viszont elég magasan ahhoz, hogy a megtakarítók a kiadásaikat fedezni tudják.
Gross szerint a masszívan eladósodott amerikai pénzügyi rendszer viszont olyan, mint egy nitroglicerinnel töltött teherautó egy göröngyös úton: egy apró hiba felrobbanthatja az egész gazdaságot, a Fed pedig ezúttal nem fogja tudni a kamatokat levágni és egy masszív kötvényvásárlási programot indítani, hogy életet leheljen a pénzügyi rendszerbe.
Végül a kötvénykirály hozzáteszi, hogy Donald Trump 3-4%-os növekedési elvárásai irreálisak, az pedig, hogy az amerikai indexek rekordmagasan vannak, csak hamis biztonságérzetet kelt a befektetőkben.
A szakember szerint a nemzetközi gazdaság bármikor összeomolhat, ezért a magas hozam üldözése helyett a befektetőknek inkább azon kéne aggódniuk, hogy visszakapják a pénzüket.
Gross egyébként a Janus Global Unconstrained Fund menedzsere, a Pimco alapítójaként csinált magának nemzetközi hírnevet, 2014-ben otthagyta a céget.
[good_old_share]