Globális devizapiaci manipuláció gyanújával vizsgálnak tucatnyi nagybankot
Devizapiaci árfolyam-manipuláció gyanújával kért be adatokat tucatnál is több globális nagybanktól a New York-i pénzügyi felügyelet (DFS) – írta a csütörtöki Financial Times.
A londoni gazdasági napilap forrásai szerint az amerikai hatóság mások mellett a Deutsche Bank, a Goldman Sachs, a Lloyds, a Royal Bank of Scotland és a Standard Chartered devizapiaci műveleteiről kért adatszolgáltatást.
A Financial Times idézi a Bank of England – a brit jegybank – keretében működő brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet állásfoglalását is, amely szerint a vizsgált nagybankok kereskedőivel szemben felmerült devizapiaci manipulációs gyanú ugyanolyan súlyos, mint a Libor manipulálásának ügye.
A globális botránnyá vált, többmilliárdos bírságokhoz vezető Libor-ügy közvetlen előzményeként a brit pénzügyi felügyelet másfél éve feltárta, hogy a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays kereskedői a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt manipulálták a globális irányadó bankközi kamatlábat, a Libort.
A Libor – London interbank offered rate – a naponta megállapított londoni bankközi kamatláb, amelyet a kereskedelmi bankok által saját nagybani hitelköltségükről beterjesztett becslések alapján rögzítenek londoni idő szerint minden kereskedési nap délelőttjén. Ez a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint 360 ezer milliárd dollár összértékű globális pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a világgazdaság éves hazai össztermékének (GDP) több mint ötszöröse.
Az ügyben kezdett vizsgálat kiterjedt számos más bankcsoportra is hasonló kamatmanipulációs tevékenység gyanújával. A Financial Times csütörtöki értesülései szerint most ehhez járult a nagybankok által űzött devizapiaci árfolyam-manipuláció gyanúja, és az adatkéréssel az amerikai felügyelet "új frontot nyitott" a már elindított globális vizsgálatban.
A lap két forrásból is úgy értesült, hogy a Deutsche Banktól, a Goldman Sachstól és a Citigrouptól – a vizsgálattal összefüggésben – máris több kereskedő távozott. A Deutsche Bank elbocsátott mások mellett egy olyan kereskedőt, aki felzárkózó térségi devizapiacokra szakosodott – idézi forrásait a csütörtöki Financial Times.
Forrás: Vg.hu
Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM